Arsenal semnează Aubameyang pentru recordul de £ 56m

Pierre-Emerick Aubameyang a marcat 21 de goluri în 24 de partide în toate competițiile pentru Dortmund în acest sezon

Arsenal a semnat un atacant din Gabon Pierre-Emerick Aubameyang de la Borussia Dortmund într-un record de £ 56m.

Aruncatorii au avut două licitații pentru cei 28 de ani care au fost respinși de Dortmund, înainte de a conveni o taxă care să eclipseze achiziția din iulie a lui Alexandre Lacazette de 46,5 milioane de lire sterline.

Dortmund a fost de acord să încheie tranzacția după ce a făcut o înțelegere pentru semnarea lui Chelsea Michy Batshuayi împrumutat.

Arsenal a spus că fotbalistul african al anului 2015 sa alăturat “unui contract pe termen lung”.

Aubameyang a înscris 141 de goluri în 213 de partide pentru Dortmund din 2013, inclusiv 21 în 24 meciuri în acest sezon.

Dar a fost suspendat de clubul german pentru meciul cu Wolfsburg, pe 14 ianuarie, pentru lipsa unei întâlniri de echipă.

A fost lasat in afara echipei pentru urmatorul meci de joc de la Hertha Berlin, deoarece oficialii clubului au considerat ca nu a fost suficient de concentrat, dar a jucat 90 de minute in scorul de 2-2 cu Freiburg.

Aubameyang sa alăturat echipei Dortmund din clubul francez Saint-Etienne în 2013.

În timpul șederii sale la clubul Bundesliga singurul trofeu major pe care la câștigat a fost Cupa Germaniei în 2017.

El a fost numit jucătorul Bundesliga al anului în 2016, iar sezonul trecut a fost cel mai proaspăt marcator al zborului german, cu 31 de goluri.

El a jucat de 56 de ori pentru Gabon, marcând 23 de goluri.

Statisticile impresionante ale lui Aubameyang

• El a înregistrat o medie de 116 minute pe gol în timpul său în Bundesliga, o rată doar de Robert Lewandowski din Bayern Munchen, care a câștigat în aceeași perioadă (107 min pe gol)