Cech eroare costă Arsenal ca Swansea se mută din partea de jos trei

Sam Clucas sa îndreptat spre Swansea la un minut după deschiderea lui Nacho Monreal

Orașul Swansea sa mutat din zona de retrogradare din Premier League pentru prima dată din noiembrie, după o victorie de șoc față de Arsenal.

O eroare groaznică din partea portarului Petr Cech ia permis lui Jordan Ayew să înscrie o lovitură care a pus gazdele înainte după ora de marcaj, înainte de al doilea gol al lui Sam Clucas, care a făcut rezultatul în siguranță.

Meciul senzațional al lui Mesut Ozil ia permis lui Nacho Monreal să deschidă scorul pentru Gunners, dar Clucas sa îndreptat spre Swansea într-un minut la Stadionul Liberty.

Swansea a câștigat victorii spate-spate pentru prima dată în acest sezon, în timp ce partea lui Arsene Wenger a câștigat doar trei din cele 13 meciuri din Premier League.

“M-am simțit defensiv, am fost foarte săraci și am făcut mari greșeli. E mai bine să nu vorbim despre al doilea sau al treilea gol”, a spus Wenger.

“Swansea a fost ascuțită, disciplinată și foame. Din păcate, cred că nu eram destul de buni, cred că nu eram suficient de disciplinați”.

Lebedele s-au îmbunătățit sub Carvalhal

Swansea a câștigat trei din cele cinci jocuri de la Premier League în cadrul echipei Carvalhal

Sub noul șef Carlos Carvalhal, Swansea a pierdut doar o singură dată în opt meciuri, iar victoria asupra Arsenal a fost a doua victorie consecutivă împotriva unei echipe din primele șase.

Scorurile libere de la Liverpool au fost blocate în excursia anterioară a Swans de pe stadionul Liberty, iar gazdele au purtat acest formular, pe măsură ce au dominat vizitatorii lor la începutul meciului.

Doar un sclipitor Aaron Ramsey a refuzat lui Alfie Mawson o lovitură de la distanță din prima repriză și un efort de la Ayew a bătut peste bara de pe Mustafi, cu Cech greșit în picioare și în imposibilitatea de a acționa.

Mawson a împușcat și Arsenal, în timp ce Arsenal nu a reușit să clarifice un corner, înaintea apărătorului Angliei de sub 21 de metri, oferind permisul de divizare care a permis lui Clucas să înscrie primul gol de la 28 octombrie, când a găsit plasa la Emirates.

În timp ce greva a fost demnă de laudă, cel de-al doilea gol al lui Swansea a fost în întregime în deficiențe în apărarea lui Arsenal.

Mansarda lui Mustafi sa dovedit a fi ciudat pentru Cech, care a tăiat un clearance direct spre Ayew și Ghanaianul sa întors acasă din apropiere.

Clucas a înfășurat lucrurile în 86 de minute și a tras în casă după ce a alergat de la impresionantul Ayew.

Un rămas bun de la Giroud?

Olivier Giroud a fost puternic legat de o deplasare de la Arsenal în ianuarie

Pentru Aruncătoare, urmărind o a patra victorie succesivă la Stadionul Liberty, a existat un sentiment de intrigă în ceea ce privește selecția echipei Arsene Wenger, cu închiderea iminentă a ferestrei de transfer din ianuarie.

Arsenal sperăm să încheiem semnarea lui Pierre-Emerick Aubameyang înainte de miercuri seara, dar se presupune că această afacere se bazează pe alte două, inclusiv pe atacantul francez Olivier Giroud care trece de la Emirate la Stamford Bridge.

Giroud a fost inclus în echipă lui Arsenal, în ciuda zvonurilor contrare, dar a trebuit să fie mulțumit de un loc pe bancă, alături de Henrikh Mkhitaryan.

Și a fost clar de la început că fanii Arsenal au, cel puțin, sentimente mixte cu privire la posibila plecare a lui Giroud.

Numele lui a fost cântat de fanii care călătoresc pe parcursul meciului și dacă va pleca, unii fanii lui Gunners îi vor pierde în mod evident.

Wenger pune la îndoială încrederea lui Arsenal după înfrângere

Cu toate acestea, aceiași suporteri fără îndoială vor savura potențialul sosire al lui Aubameyang pentru a le oferi un accent mai puternic în atac.

Aruncatorii nu au reușit să înregistreze o singură lovitură pe poartă pe stadionul Liberty până la aproape 30 de minute, iar Lukasz Fabianski a reușit să transforme cu ușurință un efort Alex Iwobi în jurul postului.

Arsenal a făcut scorul de la următorul atac când balonul somptuos al lui Ozil la găsit pe Monreal nemarcat și a terminat ca un atacant din apropiere, stângaci.

Arsenal, însă, nu a reușit să-și păstreze avantajul pentru mult timp, cu nivelul Swans în două minute după terminarea lui Clucas.

Într-adevăr, Leroy Fer a trecut la Ayew după ce a alimentat apărarea Arsenal cu cinci minute înainte de pauză, lucrurile ar fi putut fi chiar mai bune pentru gazde.

Mkhitaryan fusese pe teren timp de mai puțin de două minute, când eroarea lui Cech ia dat lui Swansea conducerea.

Lebedele ar fi trebuit să ucidă jocul, dar forța feroce a lui Nathan Dyer a mers doar la marginea postului după dispariția lui Ayew.

Giroud a fost introdus pentru Iwobi ineficient, cu o durată de 15 minute rămase – la o primire rafală de la fanii care vizitează – dar el nu a avut un miros înainte ca Swansea să poată face rezultatul în siguranță atunci când mai multă ezitare în apărarea lui Arsenal a permis lui Clucas acasă al doilea din apropiere.

Omul meciului – Alfie Mawson (Swansea)

Un alt joc superb de apărare și un super asistent pentru obiectivul de egalizare a îmbunătățit din nou acreditările lui Alfie Mawson. Ar putea face încă echipa din Cupa Mondială din Anglia?

“Respirăm acum, nu mai suntem morți”

Arsenal câștigă gustul “ca mierea” – Carvalhal

Swansea seful orașului Carlos Carvalhal: “Știam că Arsenal ar avea mai multă minge, așa cum se întâmplă cu aproape toate echipele din Premier League.

“Știam că dacă le punem sub presiune ar crea situații clare, am așteptat momentul nostru și apoi am marcat. Trebuie să dau tot creditul jucătorilor mei.

“Respirăm din nou acum, nu mai suntem morți, nu am realizat nimic până acum, dar ne îndreptăm spre obținerea unei poziții bune.

“Nu suntem încă într-o poziție bună, dar putem ajunge acolo”.

Statisticile – Carvalhal se bucură de întâlnirea lui Wenger

• Swansea au câștigat meciurile consecutive din Premier League pentru prima dată în acest sezon.
  • Carlos Carvalhal este doar al cincilea manager care a câștigat primele două meciuri împotriva Arsenalului lui Arsene Wenger în toate competițiile (de asemenea, Alex Ferguson, Luis Enrique, John Gregory și Roy Evans).
  • Arsenal a obținut doar 13 puncte de acasă în acest sezon, cel de-al doilea cel mai mic în această etapă a sezonului din Premier League (2005-06, 12)
  • Arsenal a pierdut 15 puncte din pozițiile câștigătoare în acest sezon în Premier League – doar Watford au scăzut mai mult (16).
  • Nacho Monreal a înscris patru goluri în cele 21 de meciuri din Premier League în acest sezon, după ce a reușit unul în ultimele cinci campanii de top cu Arsenal (134 de jocuri).
  • Toate cele trei goluri ale lui Sam Clucas pentru Swansea au venit împotriva lui Arsenal și au venit cu doar trei lovituri la țintă pentru partea Welsh din Premier League.

Ce urmeaza?

Swansea vizitează Leicester în Premier League sâmbătă (15:00 GMT), în timp ce Arsenal găzduiește Everton sâmbătă într-un start la 17:30.