Perechea britanică câștigă medalii de X – Jocurile Olimpice de iarnă 2018 numărătoarea inversă

James Woods va intra în Jocurile Olimpice de Iarnă cu un bronz X Games

Cu Jocurile Olimpice de Iarnă din 2018 de la Pyeongchang, care începe săptămâna viitoare, BBC Sport vă aduce o săptămână de rotunjire a marilor povestiri în construcție.

X medalii de jocuri pentru schiorii liberi GB

FĂRĂ FERESTYLE SKIING: Duelul britanic James Woods și Izzy Atkin au încălzit stilul perfect pentru Pyeongchang, câștigând medalii X Games la prestigiosul eveniment din Aspen.

Atkin a luat argint în cadrul evenimentului slopestyle, în timp ce Woods – al cincilea la Jocurile Sochi în 2014 – a câștigat bronzul la evenimentul non-olimpic de aer mare și a terminat pe locul patru în slopestyle.

Atkin și Woods vor face parte din cea mai mare echipă de schi și snowboard din Marea Britanie pentru Pyeongchang cu 25 de sportivi selectați și Echipa GB cea mai mare echipa olimpica vreodata cu 59 sportivi în ansamblu.

OAR a anunțat

Comitetul Olimpic Internațional a eliminat 169 de sportivi ruși pentru a concura ca echipa de sportivi olimpici neutri din Rusia (OAR) la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018.

Absențele remarcabile includ Victor An, veteranul de scurt metraj Anton Shipulin și schiorul de schi Sergei Ustyugov.

Un alt atlet care va lipsi este patinatorul de viteza Olga Graf, care a fost considerat eligibil, dar are a respins invitația la Pyeongchang.

Ea a spus că ar fi concurat până când învățarea unui coleg de echipă nu a fost aleasă într-un “eveniment de neconceput și fără precedent”.

Scăderea pentru Shiffrin

SKI ALPIN: Mikaela Shiffrin a început să crească în timp ce americanul a suferit un slăbiciu rar în Elveția.

Shiffrin, care a devenit cel mai tânăr campion olimpic al saliștilor de la Sochi, a câștigat ultimele cinci curse de slalom tradiționale înaintea concursului de la Lenzerheide.

Cu toate acestea, 22 de ani nu a reușit să termine în cursa finală din Elveția înainte de a se îndrepta spre Coreea de Sud, deoarece Petra Vlhova din Slovacia a câștigat victoria.

Shriffin a câștigat 10 curse la Cupa Mondială în timpul sezonului dominant 2017-18, dar nu a reușit să câștige nici unul dintre ultimele cinci curse de dinaintea Jocurilor.

Istoricul Hirscher lovește din nou

SKI ALPIN: Marcel Hirscher a înregistrat o continuă campanie de 2017-18, cu încă două victorii la Cupa Mondială, pentru a deveni al doilea schior alpin cel mai bine decorat al tuturor timpurilor.

Slalom victorie la eveniment Schladming iconic cuplată cu o victorie de gală în Slalom, la Garmisch-Partenkirchen, a ajuns la 55 de ani pentru a-1 elimina pe Hermann Maier.

Hirscher, în vârstă de 28 de ani, a câștigat trei aururi la Campionatul Mondial în 2017 și este considerat unul dintre cei mai mari schiori din toate timpurile, dar nu a reușit să atingă podiumul în ultimele două apariții olimpice.

În altă ordine de idei, campionul mondial elvețian, Beat Feuz, a câștigat cea de-a treia victorie a Cupei Mondiale de la Garmisch-Partenkirchen.

Jin Boyang speră să devină primul om chinez care câștigă o medalie olimpică de patinaj

Jin’s tonic pre-olimpic

FIGURAREA FIGURILOR: Chinezul Jin Boyang sa întors de la un accident de picior în stil pentru a câștiga titlul de bărbați la Campionatele Patru Continente din China Taipei.

De 20 de ani a aterizat câteva imense cvadruple imense pentru a revizui rivalul japonez Shoma Uno, care a condus după programul scurt.

Japonia a măturat podiumul la evenimentul feminin, iar Jocurile Olimpice de iarnă, Kaori Sakamoto și Satoko Miyahara, au revendicat aurul și, respectiv, bronzul.

Albul se retrage, după cum Kim triumfa în Aspen

SNOWBOARDING: Campionul olimpic la jumătate de campanie al SUA, Shaun White, sa retras din jocurile X prin boală în timp ce senzatia de adolescenta Chloe Kim și-a subliniat potențialul câștigând titlul de femeie.

Albul, care se lupta cu gripa, a optat sa nu concureze intr-o competitie care a fost in cele din urma castigata de Ayumu Hirano din Japonia cu un istoric care a fost premiat cu 99 din 100.

17-a călăuzitoare americană Kim, care are părinți din Coreea de Sud, a subliniat statutul său preferat pentru Pyeongchang, cu o cursă similară și incredibilă în jumătatea de mână a femeilor, care a avut 1080 de salturi spate-înapoi.

Hot Stoch dă Poloniei un gust pentru victorie

SĂRITURI CU SCHIURILE: Polonia a câștigat prima victorie a sezonului cu Cupa Mondială, iar omul de aur Kamil Stoch a câștigat victoria în fața Germaniei, cu sâmbăta finală sâmbătă, mult spre bucuria mulțimii de acasă din Zakopane.

Cu toate acestea, dublul medalist de aur olimpic Stoch a fost dezamăgit o zi mai târziu în cadrul evenimentului individual, fără să progreseze în etapa de deschidere.

Aceasta a permis germanului Richard Freitag să depășească Stoch în clasamentul general. Victoria a dansat duminică la Anze Semenic din Slovenia, care a depășit condițiile dificile pe dealul mare, pentru a-și câștiga câștigul de Cupa Mondială.

Germanii încheie Cupa Mondială curată

SANIE: Germania a obținut titlul de Cupa Mondială în toate cele patru discipline olimpice de la finala sezonului regulat de la Sigulda, care sa dublat și ca Campionatul European.

Natalie Geisenberger a încheiat deja titlul de femeie, în timp ce colegul său campion olimpic Felix Loch și-a recăpătat titlul de bărbat cu un loc în al doilea rând în Letonia.

Toni Eggert și Sascha Benecken au câștigat la Sigulda pentru a-și păstra titlul dublu, Germania câștigând triumfa în echipa de relee, deși a terminat pe locul doi în spatele Rusiei în cursa finală.

NORDIC COMBINAT: Japonia Akito Watabe a câștigat victoria în Seefeld Triple din Austria pentru a sugera că este bine plasată pentru a-și îmbunătăți argintul de argint normal din Sochi 2014 în aurul Pyeongchang.

Jocurile Olimpice de iarnă din 2018 au loc în Pyeongchang, Coreea de Sud, în perioada 9-25 februarie. Veți putea urmări live la BBC Sport despre Jocurile de Iarnă pe TV, radio și online.